1 Neden Asal Sayı Değildir?
20 Haziran 2024

1 Neden Asal Sayı Değildir?

Neden 1 Asal Sayı Değildir?

Bir sayının asal sayı olabilmesi için yalnızca iki böleni bulunması gerekmektedir. Bu iki bölen, sayının kendisi ve 1'dir. 1 sayısı yalnızca kendisine bölünebildiği için asal sayılar arasında yer almaz. Yani, asal sayıların iki tane çarpanı olması gerekliliği vurgulanmaktadır. Bir sayının asal sayı olabilmesi için çarpanlar kümesinde iki eleman bulunmalıdır.

Örnek: Asal Sayılar

Örneğin, 7 sayısı asal bir sayıdır. Çünkü hem 1'e hem de kendisine, yani 7'ye bölünür. Bu nedenle çarpanlar kümesinde hem 1 hem de 7 bulunmaktadır. Ancak, 1 sayısının çarpanlar kümesinde yalnızca 1 bulunduğu için çarpanlar kümesi elemanı tektir. Bir sayının asal sayı olabilmesi için çarpanlar kümesinin eleman sayısı 2 olmalıdır.

1 Sayısı Hakkında Geçmişten Günümüze Yapılan Çalışmalar

Geçmişten günümüze 1 sayısı asal sayı olarak kabul edilmemiştir. Bu sayının özel bir durumu vardır. Geçmişte birçok matematikçi 1 sayısını asal sayı olarak kabul etmiştir. Ancak, 1'in asal sayı olarak kabul edilmesine dayanarak yapılan birçok çalışma geçerliliğini sürdürememiştir.

Yapılan çalışmalarda 1 sayısını asal olarak ele alan profesyonel matematikçilerin bulunduğu belirtilir. Bunlar arasında Henri Lebesgue, Stern ve Zeisel gibi birçok matematikçi 1 sayısının asal olduğunu kabul etmiştir. 1 sayısı asal olarak ele alındığında matematiksel alanda değişikliklere gidilmesi gerekir. Örneğin, tüm pozitif tam sayıların yalnızca asal sayıların çarpımı şeklinde yazılabileceği söylenmektedir. Matematikte bulunan aritmetiğin temel problemi olarak bir sayının asal olması için iki çarpanının bulunması gerekmektedir. Bu sebeple asal sayı tanımlarına göre 1 sayısı geçerli olarak kabul edilmez. 1 sayısının iki asal çarpanı bulunmadığı için 1 sayısı günümüzde asal olarak kabul edilmemektedir.

Asal Sayılar Hakkında Bilgi

Asal sayıların sonsuz olduğu bilinmektedir. Asal sayılar hakkında pek çok bilgi bulunmasına rağmen, gerekli olan formül günümüzde hala keşfedilememiştir. Asal sayılar üzerinde çeşitli teoremler bulunmaktadır. Bu konu hakkında birçok çeşit formüller üretilmeye çalışılmıştır. Ancak, bunların hepsinin yanlış olduğu belirtilmiştir. Günümüzde asal sayıların belirlenmesini sağlayan bir matematik formülü henüz keşfedilmemiştir. En önemli noktanın hala asal sayılar hakkındaki sorulara cevap bulunmaması olduğu belirtilmektedir. Asal sayılar ayrıca kriptografinin yapı taşıdır. Bu sebeple pozitif olarak bulunan asal sayılar 2 sayısından başlayarak sonsuza kadar devam eden sayılar olarak kabul edilir.

1 Neden Asal Sayı Değildir Yorumları

soru

Abc

17 Mayıs 2024 Cuma

Bir sayının asal olması için kök n den daha küçük bir asal böleninin olmaması gerekir. Eğer 1 asal olsaydı 1 dışında hiçbir sayı asal olmazdı.

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba Abc,

Düşüncenizi paylaştığınız için teşekkürler. 1'in asal olmadığı konusunda haklısınız, çünkü asal sayılar yalnızca 1 ve kendisi ile bölünen sayılardır ve 1 bu tanıma uymuyor. Ayrıca, bir sayının asal olup olmadığını belirlerken kök n'den küçük asal bölenlere bakmak çok kullanışlı bir yöntemdir. Fikirlerinizi paylaşmaya devam edin!

Sevgiler,

soru

x/2.7.2/7

12 Mayıs 2024 Pazar

aydınlatıcı değil çünkü 1 inde 2 tane böleni var 1 hem kendisine hemde 1 e bölünür yani 2 tane böleni var dır

Cevap yaz
cevap

Admin

12 Mayıs 2024 Pazar

x/2.7.2/7,

Yorumunuz için teşekkürler. Ancak, 1 sayısının yalnızca 1 tane böleni vardır, o da kendisidir. Bu yüzden, 1 sayısının 2 tane böleni olduğu yanlıştır.

Saygılar.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aralarında Asal Sayılar

Aralarında Asal Sayılar

Asal Sayı Nedir?

Asal Sayı Nedir?

Asal Sayılar Konu Anlatımı

Asal Sayılar Konu Anlatımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bütün Asal Sayılar

Bütün Asal Sayılar

Asal Sayılar Konu Anlarımı ve Testleri

Asal Sayılar Konu Anlarımı ve Testleri

En Küçük Asal Sayı Kaç Olmalı?

En Küçük Asal Sayı Kaç Olmalı?

1 Neden Asal Sayı Değildir?

1 Neden Asal Sayı Değildir?

Asal Sayıların Tarihçesi Nedir?

Asal Sayıların Tarihçesi Nedir?